ଦିଲ୍ଲୀରେ ପୁଣି ଥରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି କରୋନା

ଚୀନରେ କଠୋର ଲକଡାଉନ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀରେ ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ କିଛି ଦିନ ଭିତରେ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇ ହଜାର କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ନୂଆ ମାମଲା ରେକର୍ଡ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବି ଚିନ୍ତାଜନକ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରତିଦିନ ୮ ରୁ ୧୦ କରୋନା ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କୋଭିଡ ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରୁଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଆମେ ବୁଝିବା ଦରକାର ଯେ ମହାମାରୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛି ଯେ ଲୋକମାନେ କରୋନା ନିୟମକୁ କଡାକଡି ଭାବରେ ପାଳନ କରନ୍ତୁ।
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ସୁନୀଲ ଗର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହାର ବଢିଛି, କିନ୍ତୁ ମାମଲା ବଢ଼ିବାରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ରୋଗୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ୨ ହଜାର ୧୨୯ ଆଇସିୟୁ ବେଡ଼ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ ଜଣ ରୋଗୀ ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବାବେଳେ ୬୫ ଜଣ ରୋଗୀ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ଅଛନ୍ତି। ଏଥି ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କିତ ହେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସତର୍କ ରହିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ସେୟାର କରାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧୨୨୭ ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଠ ଜଣ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସେହିପରି ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ ତାରିଖରେ ୨୧୬୨ ନୂତନ କରୋନାର ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ୫ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଦିଲ୍ଲୀରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରଶାସନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସତର୍କ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ କରୋନାଙ୍କ ନିୟମ ପାଳନ କରିବେ ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଶାସନ ବର୍ତ୍ତମାନ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବ।

Share Now:

Kalinga News Beuro

Next Post

ବାଲେଶ୍ବରରେ ପାଣିଘେରରେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଁ : ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା

Tue Aug 16 , 2022
ବାଲେଶ୍ବର: ଲଗାତାର ୬ ଦିନ ଧରି ଲଘୁଚାପଜନିତ ଅବିଶ୍ରାନ୍ତ ବର୍ଷା‌ ପରେ ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରମୁଖ ୩ ନଦୀର ଜଳସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ନଦୀକୂଳବାସୀଙ୍କୁ ଆତଙ୍କିତ କରିଥିଲା। ବୁଢ଼ାବଳଙ୍ଗ, ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଜଳକା‌ରେ ଜଳସ୍ତର କମୁଥିବା ବେଳେ ଜଳକା ନଦୀର ଜଳସ୍ତର ଏବେ ବି ବିପଦସଙ୍କେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି। ଫଳରେ ବସ୍ତା ଓ ସଦର ବ୍ଲକର ୧୦ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବକା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। […]
ପାଣିଘେରରେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଁ
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial